Czasami podczas gry trafiają się partie, które po późniejszej analizie można uznać za wartościowe lub edukacyjne. Tak jest w tym przypadku, kiedy to zagrałem z zawodnikiem o rankingu 1887.
Partia zakończyła się rezygnacją czarnego, natomiast nawet po ruchu Kh7 nastąpiło by g8H+ Hxg8, Hxg8#. Z kolei po zasłonie hetmanem na polu f8 nastąpiło by na przykład gxf8+, bicie Wxf8 jest niemożliwe z uwagi na szachującą wieżę z pola g6 (podwójny szach), więc musiało by nastąpić .. Kh7 z kolejnym Hg8#.
Zobaczmy jednak tę partię od początku.
Po pierwszych kilku posunięciach przeciwnik zaproponował wariant Najdorfa obrony sycylijskiej.
Postanowiłem szybko zroszować i zagrać bardzo klasycznie z ustawieniem czarnopolowego gońca na polu g5.
Tutaj plan czarnych jest raczej klasyczny i jak najbardziej zrozumiały, czyli natarcie pionkami na skrzydle hetmańskim, a plan białego to szturm pionowy na skrzydle królewskim. Często w tego typu pozycjach wygrywa po prostu ten, kto szybciej dobierze się pionkami do króla przeciwnika.
Udało mi się uzyskać bardzo zaawansowane pionki na linii g i h oraz wygonić gońca na pole e7, dzięki czemu jest teraz mało aktywny. Czarny grozi zbiciem gońca na polu d3, a co za tym idzie – wymianą skoczka za gońca, która dla białego na pewno nie jest korzystna, ponieważ ten goniec jest dobrze usytuowany i znakomicie spogląda na pole h7. Trudno jednak w tej sytuacji o dobre miejsce dla tego gońca, więc wymiana jest praktycznie nieunikniona.
Ruszenie pionkiem z linii h prawdopodobnie skutkowało by po prostu zagraniem g6 i niewiele udało by się uzyskać. Dlatego też poszło g6 oraz gxf7+. Pionka co prawda odbija wieża, ale udało się uzyskać wolną linię “g” dla wieży z pola h1 lub d1.
Nastąpiła wymiana skoczka za gońca na polu d3. Wieża z linii h zajęła linię g, a czarny rzuca swoim gońcem na hetmana d2.
Tutaj nie miałem już praktycznie innego wyboru, jak oddanie wieży za gońca i pionka. Można było co prawda zagrać f4, jednak to oddanie jakości wydało mi się ciekawe.
Stockfish nie ocenił tego dobrze, ponieważ tutaj już wskazuje na przewagę czarnego na poziomie -1.2. Uznałem jednak, że pionek “h”, hetman oraz wieża, która docelowo zmierza na pole g1, mogą być ciekawą propozycją.
Przeciwnik zaproponował wymianę hetmanów, którą odrzuciłem wycofując hetmana na g2. Mała, skromna bateria na linii g jest ustawiona, ale… no właśnie, jest jedno ale. Przeciwnik ma przewagę jakości w postaci wieży, za skoczka.
Po kilku kolejnych posunięciach, przewaga czarnych to już -2.7. Wieża zbiła właśnie pionka z pola f3, a bicie Wxf6 to tylko utrata jakiejkolwiek szansy gry dla białych, z uwagi na .. Wxh3 z przegraną pozycją.
Wrzuciłem małego szacha na polu c8 – Hc8+ Hf8, He6+ Kh8, h6
Stockfish mówi, że pionka można śmiało bić, jednak czarny zagrał coś innego.
Kilka szachów wieżami i biały król chowa się na polu d2, a czarny hetman jest daleko od tego miejsca.
Czarny gra ruch i… wszystko się zmiania.
Propozycja wymiany hetmanów na polu f7. Wszystko niby gra… tylko… biały ma jeszcze hxg7+. I to właśnie jest dobry ruch.
W partii nastąpiło .. Kg8, Hxd6, co według Stockfisha nie jest zbyt dobre i daje czarnym grę na poziomie wyrównanym (-0.5). Według komputera dużo lepsze było Hh3 Hxg6, Hh8+ z awansem pionka i z gonitwą za królem. Diagram poniżej pokazuje tę możliwą sytuację.
Tak jednak w partii nie było. Po kilku kolejnych propozycjach wymiany hetmana, doszło do pozycji jak poniżej.
Teraz jednak biały hetman może szachować z pola d5. Hd5+ Hf7 i… długa gra hetmanem dała w końcu błąd przeciwnika.
Teraz biały hetman może zagrać.. Hc8+. I jeżeli .. Kh7 to np. g8H+, a jeżeli ..Hf8, to bijemy pionkiem hetmana gxf8+ z wygraną pozycją.
Ciekawy aspekt tej partii to fakt, że czasami cierpliwość i umiejętne zagrania hetmanem, który przecież potrafi szybko przemieszczać się po całej szachownicy – mogą dać dobry efekt, nawet, jeżeli przeciwnik za wszelką cenę próbuje hetmany wymienić.
Warto pamiętać, że jeżeli oddana została np. jakość lub materiał, to absolutnie nie należy i nie warto wymieniać hetmanów, ponieważ wtedy rywal na pewno przejmie inicjatywę z przewagą materiału lub jakości.
Dodaj komentarz